Sparčiai brangstant šiuolaikinei žvejybos elektronikai ir didėjant pasirinkimui, daugelis iš mūsų užduodame sau klausimus: kurį prietaisą pasirinkti, kuris iš jų geresnis? Mano nuomone, visų pagrindinių žvejybos elektronikos gamintojų prietaisai šiuo metu yra aukštos kokybės, todėl girti vienus ir peikti kitus nederėtų. Taip, tarp jų yra skirtumų ir nemažai. Galbūt vieno gamintojo prietaise greitesnis procesorius ir jo veikimas bus sklandesnis, tačiau kito gamintojo prietaiso ekranas turi daugiau pikselių, todėl matomas vaizdas bus ryškesnis ir suprantamesnis. Kas svarbiau?

Manau, kad vienareikšmiško atsakymo į šiuos klausimus nėra ir nebus. Kiekvienas į juos turi atsakyti pats, atsižvelgdamas į savo poreikius bei galimybes.

Nesigilinant į technines subtilybes, išskirčiau tokias prietaisų savybes, į kurias kreipčiau dėmesį rinkdamasis man tinkamą variantą:

PROCESORIUS

Nėra daug ką komentuoti: kuo stipresnis procesorius, tuo geriau, greičiau ir sklandžiau veiks prietaisas.

EKRANO DYDIS IR PIKSELIŲ SKAIČIUS

Prietaiso ekranas yra sudarytas iš daug smulkių taškų – pikselių. Kuo daugiau pikselių kvadratiniame centimetre, tuo didesnė ekrano raiška. Vaizdas, kurį matysime ekrane, bus ryškesnis, leis atpažinti daugiau detalių ir nebus laiptuotas. Be to, leis atskirti bei atpažinti arti vienas kito esančius objektus. Pikselių skaičius horizontalioje ir vertikalise ašyse dažniausiai būna nevienodas. Kuo daugiau vertikaliai išdėstytų pikselių, tuo geresnis objektų atvaizdavimas visame gylio diapazone. Horizontalioje ašyje išdėstyti pikseliai apsprendžia, kaip ilgai objektas išliks judančiame ekrane. Tai ypač svarbu, jeigu ekranas dalinamas į dvi horizontalias dalis.

Trumpai tariant, didesnis ekranas=daugiau pikselių=didesnė raiška=į daugiau dalių ekranas gali būti padalintas, neaukojant matomo vaizdo kokybės.

EKRANE ATVAIZDUOTŲ OBJEKTŲ MATOMUMAS SAULĖJE

Be ekrano pikselių skaičiaus ne mažiau svarbus faktorius yra ekrano kokybė, kurią išskirciau į dvi dalis: ekrane rodomo vaizdo matomumas saulėtą dieną ir kokiu kampu žvelgiant į ekraną vaizdas matomas.

Geros kokybės ekrane rodomą vaizdą galima matyti žvelgiant į jį gana plačiu kampu iš šono, o prastesnės kokybės ekranas reikalauja į jį žiūrėti tiesiai. Matomumo saulėtą dieną nėra daug ką komentuoti. Saulei švieciant įmanoma ką nors įžiūrėti ekrane arba ne.

PRIETAISO VIDINĖ GPS ANTENA

Pozicijos (signalo)  atnaujino dažnumas ir matomų palydovų skaičius apsprendžia, kaip tiksliai ir greitai prietaisas veiks. 10 khs antena bus žymiai pranašesnė už 5 khs. Pradėti lyginti su 1 khz net neverta.

KIEK IR KOKIŲ DAVIKLIŲ GALIMA PRIJUNGTI PRIE PRIETAISO?

Nevartodami techninės kalbos ir parametrų, įvardinkime juos paprastai: 2d, 3d, SideScan, DownScan, Chirp, plataus arba siauro spindulio. Kuriuos pasirinkti – kiekvieno asmeninis sprendimas (pagal poreikius ir galimybes).

  • Dėl  spindulio kampo siaurumo, visiems žvejybos atvejams (išskyrus velkiavimą) ir ypatingai žvejybai vertikaliai iš 2d daviklių tiktų 83/200khz, pasirenkant 200khz arba Chirp, DownScan daviklius.
  • Dėl spindulio kampo platumo, velkiaujant iš 2d daviklių tiktų 83/200khz, 50/200khz, pasirenkant 83khz arba 50khz.
  • Tyrinėjant vandens telkinio dugno strukturą, ieškant  paskandintų objektų, žolių ar mailiaus buriu, geriausiai tinka SideScan daviklis, siunčiantis signalą į šonus nustatytu atstumu. Jis padeda ištirti didelį vandens plotą daug greičiau, negu tik žemyn siunčiamu signalu. Ypatingai patogu naudoti praplaukiant saugiu atstumu nuo žolių, nendrių ir kitu objektų, tikrinant, kur laikosi žuvys ir jų nebaidant, tačiau šiuo atveju labai svarbus ekrano dydis. Norint ekrane matyti individualias žuvis, kurios atrodys kaip mažas taškas, reikalingas kuo didesnis prietaiso ekranas.
  • -DownScan daviklio naudojimas lygiagrečiai su 2d davikliu supaprastins ekrane matomą objektų atpažinimą bei interpretavimą.
  • -Chirp daviklis padės lengviau atskirti  objektus. Pavyzdžiui, dvi šalia esančias žuvis matysite kaip dvi žuvis, o ne vieną.
  • -3d daviklis leis matyti dugno reljefą po laivu 3d formatu.

Į KIEK DALIŲ GALIMA PADALINTI PRIETAISO EKRANĄ?

Iš tiesų, į daugiau dalių padalintas ekranas leidžia vienu metu matyti daugiau ir įvairesnės informacijos. Atsiradus ekranų padalinimo į kelias dalis technologijai, gamintojai mažus ekranus dažniausiai leisdavo padalinti tik į dvi dalis, tačiau, konkuruodami tarpusavyje, vis dažniau leidžia dalinti į tris. Patys didžiausi ekranai gali būti dalinami į keturias įvairios konfigūracijos dalis.

PRIETAISO STIPRUMAS

Echoloto siunčiamo signalo (ping) stiprumas žymimas Vatais (Watts). Kartais jis gali būti žymimas PTP. Kaip sužinoti, kiek 4000 PTP  bus Vatais (Watts)? 4000 daliname iš 8. Šiuo atveju, 4000 PTP yra 500 Vatų (Watts). Signalo stiprumas apsprendžia, kaip giliai siunčiamas signalas keliaus vandenyje ir kaip sėkmingai atskirs objektus, esancius vandenyje ir ant dugno.

Šiuo metu rinkoje esantys prietaisai, kurie skirti kasdieniniam nespecializuotam naudojimui, nuo paprasciausio ir pigiausio iki brangiausio, visomis įmanomomis funkcijomis apginkluoto prietaiso, yra mažiausiai 500 Vatų (Watts). Tai yra daugiau negu pakankamai sėkmingam naudojimui  mūsų šalies vidaus vandenyse  ir Baltijos jūroje.

Šioje trumpoje apžvalgoje išsakyta mano asmeninė nuomonė, kuri nebūtinai turi sutapti su  Jūsų.

Su geriausiais linkejimais,

K.K  <‘,>><